שחקן
משחקים ונהנים
אוספים נקודות
נדידת ציפורים

נדידת ציפורים

לאן נעלמות הציפורים בחורף? איך הציפורים יודעות לאן לעוף? ואיך ציפורים עפות? בדיוק כאן נשתדל לענות לכם על כל השאלות בנושא ציפורים...
דירוג 3.5 | מדרגים 62

לנרשמים מגיע יותר! הרשמו כעת - להרשמה
שימו לב !, במשחקים עם המקלדת צריך להקליק פעם אחת עם העכבר על המשחק בכדי שהמקשים יחזרו לתפקד !
חזרה למסך נורמאלי

נדידת ציפורים

תמיד אנחנו רואים ציפורים עפות ממקום למקום, בקבוצות או ציפורים בודדות. איך הן עושות את זה? איך הן עפות? ולאן? יש ציפורים שנשארות בארץ? או כאלה שבאות רק לבקר? הרבה שאלות והמלאכה מרובה, אז בוא נתחיל לתת פה קצת תשובות כדי להבין יותר.

צפרות
הרבה שנים בני אדם חקרו ועדיין חוקרים ציפורים. איך הן עפות, לאן, כמה הן גדלות ועוד. התחום הזה של המחקר הפך לנושא בפני עצמו ונקרא "צפרות" (מהמילה ציפור). פעם היו משתמשים בעיקר במשקפת על מנת לעקוב אחרי הציפורים אך כיום אפשר אפילו להרכיב מצלמות קטנות שמראות את הדברים כמעט דרך העיניים שלהן. בציפורי טרף (ציפורים דורסות) ניתן לראות מה הציפור רואה מהגובה שלה ואיך היא צוללת באוויר ותופסת את החיה שהיא אוכלת. על ציפורים נודדות שמו מכשירי GPS שבודקים את המיקום של הציפור, איפה היא נמצאת בכל רגע. ככה הצליחו ללמוד על מסלולי נדידה ולראות אם ציפור מתבלבלת ומגיע למקום אחר. טכנולוגיות נוספות הן בשימוש בענף זה וכל הזמן אנחנו ממשיכים ללמוד על עולמן הקסום של הציפורים.

נדידת ציפורים
לאן ציפורים עפות? כמו כל חיה ובדומה אפילו לבני אדם הציפורים יעדיפו להיות איפה שהתנאים שלהן הכי טובים. מה זאת אומרת תנאים טובים? שיש להן הכי הרבה אוכל, שלא קר להן ולא חם להן (אין להן מזגן וקצת קשה לשלוט על מזג האוויר) ושיש מקום טוב להתרבות בו (להביא גוזלים). כדי להגיע לתנאים האלה הן מחפשות את המקום הטוב ביותר. איפה הוא נמצא? בחורף הציפורים עוברות ממקומות קרים כמו צפון אירופה ורוסיה לאזורים חמים יותר אבל לא חמים מידי כמו ישראל למשל המדינה שלנו. כשאצלנו מגיע האביב הן עפות מכאן כי כבר מתחיל להיות חם! במדינות הקרות בחורף יורד שלג ויותר קשה למצוא אוכל במקומות חמים כמו אצלנו בישראל חיפוש המזון יותר קל, ולכן הציפורים מגיעות לישראל בעיקר באביב...

איך הציפורים יודעות לאן לעוף?
הרבה שנים חקרו את הנושא הזה. הציפורים נודדות מרחקים של מאות קילומטרים! יש להן מסע ארוך וקשה במיוחד עד שיגיעו לארץ החמה וממנה לקרה. אז איך הן בכל זאת יודעת איך להגיע? טוב אז אני חייב לציין שאין להן GPS או כלים טכנולוגיים כדי לדעת לאן להגיע אבל הן משתמשות בריחות, כוכבים בשמיים, תנאי חום וקור ואפילו ראיה מלמעלה כדי לדעת לאן להגיע. נתחיל מהריח: לכל מקום יש ריח משלו - למזבלה ריח מסריח, בהרים יש אוויר פתוח ונעים, סביב מקורות מים יש עצים ופרחים ריחניים. לציפורים יש חוש ריח מפותח מאוד וזה אחד הכלים שעוזר להם. מעבר לריח הציפורים מסתכלות על כמות האור מהשמש ואיפה היא ממוקמת בשמיים ויודעות פחות או יותר באיזה אזור הן (במדינות שנמצאות יותר קרוב לקוטב הצפוני יש יותר שעות אור יום, באירופה למשל מחשיך אחרי 8 בערב בקיץ). אנחנו בני האדם חקרנו כל הזמן את החלל והכוכבים כדי להתמצא במרחב, למדנו על כוכב הצפון וכובים אחרים כדי להגיע ממקום אחד למקום אחר בלילה. הציפורים ידעו להסתמך על הדברים האלה עוד הרבה לפנינו ונעזרות בזה לנדידה. הדבר האחרון הוא הראיה מגבוה. קרה לכם פעם שעליתם על מגדל גבוה? שתיצפתתם על הסביבה מהגג של עזריאלי? מלמעלה רואים הרבה יותר טוב את כל הסביבה, וגם במקרה של הציפורים הן הצליחו להתמצא במרחב בדרך הזאת.

להקה
רוב הציפורים חיות בלהקה, כלומר הן נודדות ביחד, מחפשות אוכל ביחד עושות כמעט הכל ביחד. גם כשהן נודדות הן שומרות על אחדות ונודדות בצורה אחת: צורת הוי (V) בצורה הזאת החזק ביותר בהתחלה והחלשים יותר נמצאים מאחור. התנועה החזקה של הכנפיים יוצרת תנועה של האוויר (רוח) לחלשים יותר וככה הם מצליחים להתקדם ביחד ולשמור על הקצב בזמן שהם עפים למדינות חמות או חזרה לקרות.

איך ציפורים עפות?
ציפורים עפות בגלל כמה סיבות:
• הן מאוד קלות, הן לא שוקלות הרבה. העצמאות שבד"כ הן החלק הכי כבד בגוף אצל הציפורים העצמות חלולות. חלול זה דבר שריק מבפנים ויש לו מעטפת מבחוץ כמו חליל שהיא חלול (ריק) מבפנים ויש לו מעטפת מבחוץ והאוויר שאנחנו נושפים יכול לעבור דרכו.
• יש להן מבנה במתאים לתעופה או בשפה מדעית = הן אווירודינמיות. הכנפיים שלהן מוטות לאחור והן חותכות את האוויר ומאחורה יש להן זנב שאם הן מזיזות אותו הן זזות ימינה ושמאלה, למטה ולמעלה.
• בגלל המבנה שלהן שטוב לתעופה הן יכולות לגלוש על הרוח ולזוז מבלי להזיז את הגוף לפי הזרמים של הרוח. מצב זה נקרא דאיה. לדאות זה להתקדם עם הרוח שמניעה אותנו ימינה או שמאלה למטה או למעלה. אם הרוח חמה האוויר עולה למעלה והציפור פחות מזיזה את הכנפיים כדי לעלות. אם הרוח קרה אז האוויר קר, אוויר קר יורד למטה ולכן יותר קל לציפור לרדת למטה.
נכון, יש להן סיבות שעוזרות להן לעוף אבל איך זה עובד? כמו שראיתם ברחוב / בטבע ציפורים עפות בשתי דרכים: דאיה (כמו שכבר התחלנו להסביר) ורפרוף. רפרוף זו שיטה שבא הציפור מנפנפת בכנפיים כדי להיות באוויר במקום או להתקדם. הציפור מרימה את הכנף ומורידה אותה ומעלה אותה מעלה ומורידה ובכף היא עולה באוויר. בעזרת הזנב היא מתכווננת ימינה ושמאלה ומתקדמת עם זרמי הרוח.

נדידת ציפורים בטלוויזיה / קולנוע
יש הרבה מאוד סרטים וסדרות טלוויזיה על ציפורים. אציין שניים מהם לילדים שמאוד מוכרות. הסרט הראשון הוא הסרט "ריו" שניתן לראות אותו גם בתלת מימד על התוכים בברזיל. סדרה נוספת היא "נילס ואווזי הבר" ששם נילס הקטן טס עם האווזים שבחווה שלו ללפלנד הרחוקה והקרה לתקופת הקיץ.

אוהבים את הסרט לילדים ריו? בואו לראות את ריו בצפייה ישירה עם תרגום
רוצים להוסיף? מאוד אהבתם? תכתבו תגובה...
דרג
שתף  
טוען
כללי בטיחות באשעונת האביבדברים שכיף לעשות בשלגרעידת אדמה10 מקומות לבילוי בחופש הגדולדמוקרטיה ובחירותחג שבועותאמנויות לחימהאקסטרים על גלגליםמשלוח מנות בפורים
רשום הודעה חדשה
אורח
אורח (שנה)
הודעות קודמות
אורח
אורח :16:40:55 - 15/05/16
רק הפועל כפר סבא
אורח
אורח :17:16:44 - 11/10/15
כל הכבוד
אורח
אורח :16:13:04 - 13/04/15
תודה עוזר לי להתכונן למבחן
אורח
אורח :14:55:57 - 04/01/15
חחח אתם חכמים
אורח
אורח :16:14:22 - 29/12/14
תודה רבה זה עזר לי על סיכום
אורח
אורח :17:57:11 - 27/03/14
יש דבר כזה ציפור בגודל של כוס קטנה
אורח
אורח :18:04:56 - 22/01/14
עזר לי מאד במבחן**)
אורח
אורח :19:34:06 - 16/01/14
זה עזר לי להכין עבודת מחקר
יונתן1905
יונתן1905 :13:46:32 - 14/12/13
אני כבר למדתי את כל זה בביה"ס...אבל בכל זאת זה מאוד יפה ונכון!!!
אורח
אורח :20:59:18 - 28/10/13
יפה
אורח
אורח :09:18:26 - 24/10/13
מנחם מה קורה?
אורח
אורח :11:46:56 - 23/10/13
אושר אוהבת את דורה
אורח
אורח :19:43:51 - 13/10/13
מה אתה לא יודע את התשובה
אורח
אורח :15:01:31 - 28/09/13
מדוע הציפורים נודדות ?
נוני
נוני :18:04:36 - 29/12/12
הי את ויריני באותה כיתה שמח
אורח
אורח :14:23:33 - 11/11/12
אבל אין קוראים לציפורים שנודדות בלילה?
יריני
יריני :18:45:41 - 06/11/12
גם לי יש בביה"ס מורה לצפרות שקוראים לו שי!!!
תמרוש מהממת
תמרוש מהממת :08:46:16 - 02/10/12
איזה יפה
וואו מצויין נצחון אחלה מתנה כלב
נהנת מהחיים
נהנת מהחיים :14:50:52 - 16/08/12
בביה"ס שלי יש לנו שיעור צפרות
עם צפר מאוד ידוע בשם שי
אורח
אורח :21:10:14 - 20/04/12
זה מעולה לבמה האישית שלי על נדידת עופות
אורח
אורח :20:59:26 - 10/03/12
שאלה:כתבו בחרוזים מהי ציפור נודדת ומה היא אוכלת?

כתבות לילדים

אוסף כתבות לילדים - כאן תמצאו מידע על כל מה שמעניין אותכם... חלל, תעופה, צבא, מלחמות ישראל ועוד. ממש אנצקלופדיה לילדים, מחפש כתבה על נושא שמעניין אותכם ולא מצאתם? שלחו לנו מייל עם הנושא שמעניין אותכם ואנו נעשה את כל המאמצים לכתוב עליו כתבה שתסביר עליו בפרטי פרטים. כתבות לילדים , מאמרים לילדים, חדשות לילדים.
משחקים לילדים
יום הולדת לילדים
כתב צעיר
בדיחות
מתכונים לילדים

סקר

שאלה הכי הייתי רוצה שיקנו לי: