iKid אתר לילדים
עכו
עכו
חזרה לעמוד ראשי - היקום והחלל החיצון

היקום והחלל החיצון

מה זה החלל החיצון, מה יש שם? האם יש שם חיים? בואו איתנו לטייל ביקום....
נסביר לכם, מאיפה הכל התחיל ואיפה אתם על המפה הענקית הזאת!

כדור הארץ מהחללהחלל החיצון וחייזרים

איפה אנחנו חיים?
אם ישאלו אתכם איפה אתם גרים יהיה לכם מאוד פשוט לענות: אני גר בישראל, בעיר / במושב / בקיבוץ כלשהו ברחוב כזה וכזה. אבל איפה מדינת ישראל נמצאת? חלק יגידו שאנחנו נמצאים בין מדינות ערביות, השאר יגידו שאנחנו ביבשת מסוימת. אבל איפה כל המדינות בעולם נמצאות מה זאת המילה הזאת שאנחנו קוראים לה עולם? כל האנשים במדינות שאנחנו מכירים נמצאות על מקום ששמו כדור הארץ. השמיים שאנחנו רואים זה כל האוויר שנמצא בתוך כדור הארץ, המים האדמה של מדינות אחרות כל זה חלק מכדור הארץ הענקי. כדור הארץ הוא כוכב שנמצא בשמיים והוא לא הכוכב היחיד. מחוץ לכדור הארץ יש עוד כוכבים אחרים, איך אנחנו יכולים לדעת? כשמתעוררים בבוקר בקיץ רואים את השמש מאירה לנו את היום? השמש היא כוכב אחר שנמצא רחוק מאיתנו. בלילה אנחנו יכולים לראות את הירח ומסביבו יש עוד אלפי נקודות מנצנצות שמסודרות להן שם בשמיים? גם הם כוכבים. את הירח אנחנו רואים הכי טוב כי הוא הכוכב שהכי קרוב אלינו, ככל שהנקודות שמנצנצות להן בשמיים (הכוכבים האחרים) קטנות יותר כך הן רחוקות יותר מאיתנו. רגע! אם העיר שלי היא חלק ממדינת ישראל וישראל היא חלק מקבוצת מדינות שכולן בכדור הארץ, האם גם כדור הארץ הוא חלק מכמה כוכבים? התשובה היא כן. כדור הארץ הוא חלק ממערכת השמש. קבוצה של כוכבים שכולם מסתובבים סביב השמש ובניהם: כוכב חמה, נגה, כדור הארץ, מאדים, צדק, שבתאי, אורנוס, נפטון ופלוטו. מה יש בין כוכב לכוכב? כל מה שנמצא בין הכוכבים במערכת השמש ומחוצה לה נקרא חלל! חלל זה ריק כלומר שאין כלום. זה לא נכון להגיד שבאמת אין כלום אבל בגלל שבשטח כל כך גדול יש מעט מאוד דברים שכמעט ולא מרגישים אותם ואפשר להגיד שזהו חלל. החלל הוא שחור בגלל שהאור של השמש לא מגיע לשם, אין מה שיאיר אז יש חושך.

איך הכל התחיל? איך נוצר החלל?

היום המדענים חושבים שהכל התחיל במפץ הגדול! מה זה המפץ הגדול? מה כבר התפוצץ? לפני 15 מיליארד שנים (15,000,000,000) כל החלל כל הכוכבים שאנחנו רואים בשמיים וגם כדור הארץ עצמו היו כדור אחד. דברים זזו בתוך הכדור והיה מאוד חם כל כך חם שכל הכדור הזה התפוצץ! החלקים של הכדור התפזרו בכל החלל ואלו הם הכוכבים שאנחנו רואים היום. אז איך זה שהם כל כך רחוקים מאיתנו? תחשבו על זה כמו על עוגת צימוקים. לפני שאנחנו מכניסים את העוגה לתנור כל הצימוקים ששמנו קרובים אחד לשני, אבל בזמן האפיה העוגה תופחת והצימוקים מתרחקים אחד מהשני. ככה גם קרה אחרי המפץ הגדול היה חם מאוד בגלל הפיצוץ וכוכבים התרחקו אחד מהשני.

למה יש יום ולילה?
טוב אז אמרנו שיש אור בחוץ בגלל שהשמש מאירה לנו. רגע אז כשהיא שוקעת בערב לאן השמש נעלמת? לפני הרבה מאוד שנים אנשים חשבו שהשמש מסתובבת סביב כדור הארץ ובגלל זה היא פשוט מאירה את הצד השני,אבל חוקר חלל בשם גלילאו גלילי אמר שזה לא נכון! כדור הארץ הוא זה שמסתובב סביב השמש וכדור הארץ ושאר הכוכבים במערכת השמש שלנו כולם מסתובבים סביב השמש. השמש עומדת במקום. היום אחרי שהמדע התפתח ויש לנו את הכלים לראות מה קורה מחוץ לכדור הארץ אנחנו יודעים שגלילאו צדק. אז היום אנחנו יודעים שכדור הארץ מסתובב סביב השמש וגם סביב עצמו. השמש מאירה את הצד שקרוב אליה, כלומר: בבוקר כשאצלנו מואר בצד השני של העולם עוד חושך וכשאצלנו חושך בערב אצלהם מואר כי הגיע הבוקר.

אסטרונוםחקר החלל
מי חוקר את החלל? איך הגיעו לכל הדברים שסיפרנו לכם כאן? אז קודם כל חוקר חלל נקרא אסטרונום. חקר החלל נקרא אסטרונומיה. איך גילו את כל זה? עוד לפני שנים רבות בתקופה של מצרים העתיקה ישבו אסטרונומים והסתכלו על הכוכבים וניסו להבין למה הם מסודרים ככה. הם גילו שאם מחברים קווים בין כוכבים מסוימים הם מקבלים צורות מסוימות: סרטן, דלי, קשת, נשמע לכם מוכר? כן כן אתם לא מתבלבלים הם גילו את המזלות. כל מה שכתוב בעיתונים ובאתרי האינטרנט על מה המזל שלך ומה הכוכבים אומרים עליך נקרא אסטרולוגיה. בתקופות מאוחרות יותר המציאו את הטלסקופ. הטלסקופ הוא כמו משקפת שמגדילה וככה אפשר לראות דברים שנמצאים במרחק גדול יותר. הטלסקופים הראשונים הומצאו גם הם על ידי גלילאו גלילי לפני קצת יותר מ400 שנים. עם הטלסקופים הראשונים הייתה בעיה. אנחנו רואים את הכוכבים רק בלילה כשיש חושך נכון? ככה גם חשבו לפני 400 שנים והיה בעייתי לחקור את החלל כשאנחנו עייפים לא מרוכזים וכבר רוצים ללכת לישון. לאט לאט הבינו שאפשר לראות כוכבים גם ביום רק שאנחנו צריכים לראות את הכוכבים ממקום חשוך ביום. אז בנו המדענים את מה שנקרא מצפה כוכבים, מקום חשוך שיש בו טלסקופ גדול מאוד ואפשר לראות ממנו כוכבים גם ביום. גם עם מצפה הכוכבים יש בעיה...מה קורה כשיש עננים? אי אפשר לראות דרך העננים. אחרי מאות שנים מאז התקופה של גלילאו לפני כמה עשרות שנים מהשנה שבה אנחנו חיים היום התחילו לצאת מסעות לחלל. חלליות הקיפו את כדור הארץ ואפילו שלחו אנשים לחקור את הירח. אנשים בארצות הברית היו אלה שאמרו: רגע רגע, אם אנחנו לא יכולים לראות את החלל מכדור הארץ כשיש עניים למה שלא נשלח טלסקופ לחלל? וככה הם עשו שלחו טלקופ ענקי בשם "הָאבֶל" לחלל וככה רואים כוכבים מחוץ לכדור הארץ. רוב התמונות שיש לנו מהחלל היום מגיעו מהאבל והרבה מחקרים נעזרו בו.

חייזרהאם יש חיים אחרים בחוץ?
האם אנחנו חיים לבד? אמרנו שחוץ מכדור הארץ יש עוד כוכבים, אז רגע? מה? אין עליהם כלום?! הרבה מדענים חשבו על זה וניסו למצוא חיים חדשים מחוץ לכדור הארץ. הם אפילו נתנו לזה שם: חיזר כלומר בעל חיים זר שאנחנו לא מכירים. שם נוסף הוא עב"מ, ראשי תיבות של עצם בלתי מזוהה, כלומר גוף כלשהו חי או דוממם שאנחנו לא מזהים מה זה בדיוק. בגלל שאנחנו לא יודעים מה יש מחוץ לכדור הארץ התפתחו כל מיני סרטים על זה על צלחות מעופפות על אנשים עם ראש גדול שמדברים מצחיק.
יש אנשים שאומרים שראו עב"מים אמיתיים! הם צילמו תמונות והעבירו את זה למכוני מחקר כדי לבדוק אם מדובר בחייזר אמיתי. בארצות הברית יש אפילו בסיס צבאי לחקר דברים מהחלל שנקרא אזור 51. החדשות בארצות הברית וכל מיני אנשים מפוקפקים טוענים שבאזור הזה שנמצא באמצע המדבר במקום שאף אחד לא יכול להגיע אליו הגיעו גם חייזרים ויש סרטון ביו טיוב שמראה חקירה של חייזר במקום הזה. אבל עד שיהיו הוכחות חותכות אם יש חיזרים או לא בינתיים זה נשאר בגדר תעלומה וממשיך להיות רעיון טוב לסרטים לקולנוע.
© כל הזכויות שמורות - איי קיד